getMenu(); if (!($menu->getActive() == $menu->getDefault())) { ?>

Dátum a miesto svadby je istý, teraz už len pripraviť sa na svadbu tak, aby bolo všetko tip top. Prinášame preto zopár dôležitých rád, na ktoré je dobré myslieť. Vďaka nim sa môžete vyhnúť viacerým faux-pas.

Ako usadiť hostí

Podľa spoločenskej etikety je najdôležitejšie miesto v strede stola, kde nesedí nik iný ako ženích s nevestou po pravej strane. Vedľa nej sedia ženíchovi rodičia a vedľa ženícha zasa rodičia nevesty. Pritom je dôležité nezabudnúť na to, aby sa ženy a muži vedľa seba striedali. Ak sa pri hlavnom stole ráta s ďalšími prísediacimi, vedľa rodičov sedia ostatní rodinní príslušníci a smerom ku koncu stola sedia priatelia a známi. Ak ide o veľkú svadbu, je vhodné urobiť zasadací poriadok na tabuľu, ktorá je umiestnená na viditeľnom mieste pred vstupom do sály. Hostia tak nemusia hľadať svoje menovky po celej sále, ale hneď vedia, ku ktorému stolu majú zamieriť. Pri usádzaní má pri stole prednosť dáma. Tá má dovolené položiť si na stôl malú listovú kabelku. Dnes sú obľúbené okrúhle stoly, pri ktorých usádzame ľudí, ktorí sa navzájom poznajú. Ak sú si cudzí, mali by sa navzájom zoznámiť hneď po tom, ako si ku stolu sadnú. Ruka sa pritom nepodáva v sede ani cez stôl. Ak sedia hostia pri dlhých stoloch, zoznamujú sa len tí, ktorí sedia blízko seba.

Miesto na svadobné dary

V súčasnosti uprednostňujú svadobní hostia finančné dary. Ak by sa predsa len niekto rozhodol pre konkrétne dary, malo by byť v sále pripravené miesto aj pre ne. Stačí malý stôl, dôležité je, aby hostia, ktorí vás takouto formou obdarujú, videli, že si ich dar vážite a máte preňho pripravené miesto. Myslieť treba aj na to, že dary by sa nemali počas svadobnej hostiny otvárať. Môžeme tak poukázať na sociálne rozdiely medzi svadobčanmi. Tí by mali k daru pribaliť aj venovanie s podpisom, aby manželia vedeli, od koho dar dostali. Rovnako by to malo byť aj v prípade odovzdávania obálok s peniazmi. Mladomanželia by sa mali za všetky dary poďakovať napríklad v podobe fotografie zo svadby. Po tejto udalosti sa mnohí nevedia dostať k nahrávke alebo fotkám aj niekoľko mesiacov, preto každého poteší, ak dostane aspoň jednu pamätnú fotografiu s mladomanželmi čo najskôr po svadbe.

Deti na svadbe

Deti vyvolávajú na tvárach dospelých úsmev. Pri plánovaní svadby by ste však mali myslieť na to, aby sa z nej nestala menšia materská škola. Ak chcete mať svadbu na úrovni a tiež túžite po tom, aby sa hostia bavili na tanečnom parkete a nie na ihrisku pred sálou, zvážte ich účasť na hostine. Zabaviť sa tak budú môcť aj rodičia a vám nebudú popod stoly loziť malí nezbedníci.

Svadobná hostina

Svadba sa pokladá sa spoločenskú udalosť s istým puncom, preto aj stolovanie na nej by sa malo pridržiavať niekoľkých pravidiel. Pri prípitku treba myslieť na abstinentov, preto by mali byť na stoloch pripravené hneď od začiatku poháre na nealko aj niekoľko fliaš takýchto nápojov. Pred jedlom je vhodné rozprestrieť si obrúsok z taniera na kolená, aby sa nestalo, že už pri prvom tanečnom kole nám bude vidno fľak z polievky na šatách. Ak svadobčanov prekvapí viacero vidličiek či nožov okolo taniera, stačí sa držať jediného pravidla - príbor sa berie po poradí z vonkajšieho kraja. Kávu nepijeme s lyžičkou v šálke, ani ju neoblizujeme. Stačí ju len položiť na podšálku. Ak niekomu nechutí naservírované jedlo, troška sa v ňom pohrajte lyžičkou, aby nebolo vidno, že ste sa ho ani nedotkli. Keď potom príbor zložíte, čašník ho odnesie.

Rozlúčka s hosťami

Nevesta so ženíchom sú tými osobami, pre ktorých sa celá svadobná hostina koná. Mali by na to myslieť aj oni dvaja, aby sa nestalo, že „spoločensky unavení" odpadnú skôr ako poslední hostia. Všetci, ktorí zo svadby odchádzajú, by sa s mladomanželmi mali rozlúčiť a poďakovať za pohostenie aj zábavu. Až keď odíde posledný hosť zo svadby, môže sa z nej odobrať i čerstvý manželský pár. V opačnom prípade by to mohlo vyzerať tak, že si hostí nevážite.

Mladomanželia – ozdoba svadby

Aby to tak aj skutočne bolo, snúbenci by mali pred svadbou venovať dostatok času pre výber vhodného oblečenia, nevesta aj účesu a líčeniu. Tie spolu so šatami prispôsobuje celkovému vzhľadu svadby. Ak chce nevesta romantickú svadbu, v tomto duchu by sa mali niesť aj jej šaty, účes a doplnky. Pri jednoduchšej a menšej svadbe by mala voliť nevesta aj jednoduchšie šaty a účes. Prehreškom sú hodinky, ktoré by nemala mať na sebe za žiadnych okolností, a tiež pančušky v topánkach s otvorenou špičkou. Preto je vhodné obuť si takéto topánky na svadbu plánovanú v lete, nie uprostred zimy.

O tom, ako by ženích s nevestou mali vo svadobný deň vyzerať, si môžete prečítať v článku už budúci týždeň. Prinesieme aj prehľad najväčších faux-pas, ktorých sa dopúšťajú ženísi a nevestám poradíme, na čo by nemali vo svadobný deň zabudnúť.

Aby ste nemali utrápenú hlavu počas najkrajšieho dňa v živote, obráťte sa na nás! Radi pomôžeme aj poradíme...

 
© PLANUJEM SVADBU | CMS powered by: gig.sk Design nie je dovolené kopírovať, distribuovať, šíriť alebo inak poskytovať tretím osobám bez súhlasu autora. Použitie akejkoľvek časti designu, alebo obsahu pre komerčné účely je možné iba s písomným súhlasom.
Celkovo: 104157 |  Dnes: 44 |  Tento týždeň: 98 |  Online: